V neustále meniacom sa svete technológií je dôležité mať vždy aktuálny softvér a operačný systém pre udržanie bezpečného a efektívneho digitálneho prostredia. Nedávno oznámila spoločnosť Microsoft koniec podpory pre niekoľko produktov, čo predstavuje významný míľnik v životnom cykle týchto technológií. V tomto blogovom článku preskúmame koncept "Koniec podpory" a jeho dôsledky s príkladmi koncov podpory softvérových produktov za rok 2023.
Koniec podpory (End of Support - EOS) označuje dátum, kedy softvérový produkt, vrátane súvisiacich aktualizácií a bezpečnostných opráv, už nie je poskytovaný dodávateľom. Ide o prirodzenú súčasť životného cyklu produktu, ktorý signalizuje potrebu používateľov prejsť na novšie, podporované verzie alebo na alternatívne riešenia. Microsoft, ako silný hráč v softvérovom priemysle, pravidelne aktualizuje časové plány podpory, aby používatelia mohli využívať najnovšie funkcie, bezpečnostné vylepšenia a opravy chýb.
Populárny operačný systém od Microsoftu, Windows 10, prešiel niekoľkými iteráciami od svojho pôvodného uvedenia na trh. Jedna z týchto verzií, 1909, dosiahla koniec podpory dňa 11. mája 2023. Používatelia, ktorí stále používajú túto verziu, sú vyzývaní, aby aktualizovali na novšiu verziu, ako napríklad Windows 10, verzia 21H2, aby pokračovali v príjme bezpečnostných aktualizácií a podpory od Microsoftu.
V rámci ukončenia podpory v roku 2023 Microsoft Office 2016 pre Mac už nedostáva aktualizácie a bezpečnostné vylepšenia od 13. októbra 2023. Používatelia, ktorí sa spoliehajú na túto verziu, boli vyzývaní, aby prešli na novšie alternatívy, ako napríklad Office LTSC 2021, aby zabezpečili pokračujúcu produktivitu a ochranu pred potenciálnymi zraniteľnosťami.
Vývojári využívajúci Azure DevOps Server 2019 by mali vedieť, že dosiahol koniec podpory 10. októbra 2023. Microsoft odporúča používateľom zvážiť migráciu na Azure DevOps Services, jeho cloudový protipól, pre plynulejšie a funkčnejšie vývojové prostredie.
Najkritickejším dôsledkom konca podpory je zvýšená zraniteľnosť voči bezpečnostným hrozbám. Bez pravidelných aktualizácií a updatov je softvér náchylnejší na zneužitie a kybernetické útoky. Aktualizácia na podporované verzie alebo migrácia na alternatívne riešenia je nevyhnutná pre udržanie bezpečného digitálneho prostredia.
S postupujúcim vývojom technológií môžu novšie softvérové verzie predstaviť funkcie alebo zmeny, ktoré sú nekompatibilné s staršími verziami. Používatelia, ktorí zostávajú pri nepodporovanom softvéri, riskujú problémy s kompatibilitou s inými aplikáciami a službami, čo obmedzuje produktivitu a užívateľský zážitok.
Koniec podpory znamená aj ukončenie technickej pomoci od dodávateľa. Používatelia, ktorí narazia na problémy alebo chyby, už nebudú dostávať oficiálnu podporu, čo komplikuje riešenie problémov. Prechod na podporované verzie zabezpečuje prístup k pomoci v prípade potreby.
Koniec podpory od Microsoftu pre rôzne produkty v roku 2023 slúži ako pripomienka dynamického charakteru technológií. Používatelia musia byť informovaní o životných cykloch produktov a aktívne plánovať prechody na podporované verzie alebo alternatívne riešenia. Prijatie zmien vo svete technológií nie je len nevyhnutné pre bezpečnosť, ale aj pre využívanie najnovších funkcií a vylepšení, ktoré zlepšujú celkový užívateľský zážitok.
Potrebujete poradiť s alternatívnym riešením v rámci použitých licencií ? Neváhajte a kontaktujte náš tím odborníkov, ktorý vám s radosťou ušije riešenie na mieru vašim požiadavkám.